A6 C5 1.9TDI avant 2004 - prośba o opinię

A6 C5 1.9TDI avant 2004 - prośba o opinię

Postprzez danielr » 2015-09-17, 22:04

Hej,

Poważnie rozważam odkupienie od kolegi takiego oto auta: http://allegro.pl/audi-a6-c5-w-pieknym- ... 12253.html

Cena stanęła na jakiś 20tys. Na otomoto większość sztuk będzie tańsza (ofertowo) o średnio 2tys. Dlaczego myślę jednak o tym:
* jeździłem nim i trudno się do czegokolwiek przyczepić, poza drobiazgami (patrz niżej)
* kolega jest mechanikiem samochodowym i ma pedantyczne podejście do aut - wszystko chodzi w nim jak zegarek, jest czyściutki - zawsze był, nawet na kilka miesięcy przed pomysłem sprzedaży, nie jest odpicowany
* bardziej od EDIT:książki serwisowej - tą można wyprodukować; i stanu licznika - ten można cofnąć; interesuje mnie aktualny stan
* nie mam zaufania do handlarzy
* sprawdziłem VIN on-line i wszystko się zgadza co do najmniejszego drobiazgu wyposażenia i specyfikacji, EDIT: przebiegów w raporcie niestety nie było

Co mnie niepokoi:
* kolega odkupił go od handlarza półtora roku temu, niby dla siebie więc lepiej go prześwietlił, ale jednak od handlarza
* EDIT: książka serwisowa jednak jest, źle zrozumiałem kolegę
* czuć wibracje na pedale gazu - ale kolega informował, że poduszki pod silnikiem są do wymiany - to przez to? EDIT: czułem to jak wsiadłem do niego po dłuższej jeździe subaru boxer diesel, które chodzi bajecznie gładko
* gałka od tempomatu jest dziwna (inna niż u kumpla w EDIT B6, ale on sobie dokładał a że sprawny z niego elektronik i ma navi z EDIT:B7 to i może gałkę też z EDIT:B7) a jak załączyć tempomat to nie ma żadnej kontrolki, że działa

Skórę na kierownicy dołożył kolega po zakupie, bo lubi tak. Czy oznacza to ukrywanie wyślizganej od przebiegu kierownicy to nie powiem. Meszek na gałce zmiany biegów jest fabryczny i jest OK.

Wiem, że proszę Was o pomoc świeżo po zarejestrowaniu się, ale widzę, że to bardzo pomocne i kulturalne forum :-). Jak kupię to będziemy często w kontakcie i postaram się odwdzięczyć :-).

Z góry dziękuję i pozdrawiam
Daniel
danielr
-#Forumowicz
-#Forumowicz
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2015-09-17, 21:51
Model: Nie mam
Nadwozie: Avant
Zasilanie: Diesel
Silnik: 1.9TDI AVF 131KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Rok: 2004
Imię: Daniel

Re: A6 C5 1.9TDI avant 2004 - prośba o opinię

Postprzez kowal51 » 2015-09-18, 01:41

danielr, umówmy się że jest Twoim kolegą ale dla mnie jest to bez znaczenia. Czytam i staram się wyciągnąć jakieś wnioski/ udzielić podpowiedzi.

danielr napisał(a):Poważnie rozważam odkupienie od kolegi takiego oto auta: http://allegro.pl/audi-a6-c5-w-pieknym- ... 12253.html
Cena stanęła na jakiś 20tys.

Cena jest pojęciem względnym. Jeżeli auto jest warte tych ok 24 tyś możliwe że znalazłby się kupiec.. Niestety ceny powyżej średniej allegrowej wymagają czasu.

danielr napisał(a):* kolega jest mechanikiem samochodowym i ma pedantyczne podejście do aut - wszystko chodzi w nim jak zegarek, jest czyściutki - zawsze był, nawet na kilka miesięcy przed pomysłem sprzedaży, nie jest odpicowany

Wybacz ale czy mechanik ma pedantyczne podejścia do aut ( przynajmniej do swojego które chce sprzedać ) i wszystko chodzi w nich jak zegarek to nie jestem pewien. Ponieważ:
danielr napisał(a):* czuć wibracje na pedale gazu - ale kolega informował, że poduszki pod silnikiem są do wymiany - to przez to?

Naprawa w 100 % zdiagnozowanej usterki to jakiś problem ? Tym bardziej dla mechanika..

danielr napisał(a):* sprawdziłem VIN on-line i wszystko się zgadza co do najmniejszego drobiazgu wyposażenia i specyfikacji

Jakie sprawdzenie masz na myśli ?? Również historię serwisową ?
danielr napisał(a):* bardziej od historii serwisowej - tą można wyprodukować; i stanu licznika - ten można cofnąć; interesuje mnie aktualny stan

Historię serwisową (jeżeli jest) można sprawdzić/porównać z "wyprodukowaną" książką serwisową . Nie jest to zbyt duży koszt, czy np porównać z tym
danielr napisał(a):jakiśtam jeden papier o przeglądzie około 250tys chwilę przed sprowadzeniem do kraju

Ale co to za papier ??
Interesuje Cię stan aktualny, ale jaki on jest ? Idealny, prawie idealny, bardzo dobry ?
Sprzedający daje jakąś gwarancję ?
Auto w 100 % jest bezwypadkowe i w 100 % ma oryginalną powłokę lakierniczą, oryginalne szyby ?
Czy np posiada oryginalne naklejki pomiędzy tylnymi drzwiami a tylnymi nadkolami ( na zdjęciach słabo widać).

danielr napisał(a):* nie mam zaufania do handlarzy

Jak wielu z nas..
Ale takie opisy również nie dają zaufania do "nie handlarzy" "Auto sprowadziłem osobiście od pierwszego właściciela, serwisowane w ASO "...
Twoje informacje: jednak od handlarza, serwisowane ale taka informacja to na podstawie czego ??

Tak przy okazji, zarejestrowane w PL ok.. ale sprzedający z "Katowic" nr rej samochodu GD ( Gdańsk) i auto chipowane u Roberta w TUNE UP.. (Gdańsk)..
danielr napisał(a):gałka od tempomatu jest dziwna (inna niż u kumpla w C6,

Nie wiem jaką gałkę masz na myśli (jak wygląda) ale w C5 jest raczej inna niż w C6
danielr napisał(a):Skórę na kierownicy dołożył kolega po zakupie, bo lubi tak.

Jeżeli była skórzana to możliwe że przebieg zrobił swoje (lub ręce poprzednich właścicieli), jeżeli wygląda ok to czym się martwić ?

Szczerze mówiąc trochę niezręcznie doradzać.. Trudno mi powiedzieć jak wygląda ta Wasza stopa koleżeńska.. Auto oceniać via net/ po zdjęciach to w zasadzie wróżbiarstwo.. Jak wygląda powłoka lakiernicza to również real i miernik.. Ewentualnie via net można by było coś powiedzieć po logach (statycznych, BS-ach i dynamicznych)..
Avatar użytkownika
kowal51
-#Klubowicz
-#Klubowicz
 
Posty: 413
Dołączył(a): 2013-10-04, 10:44
Model: A6 C5
Zasilanie: Diesel
Silnik: 1.9TDI AWX .131KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Rok: 2002
Imię: Artur

Re: A6 C5 1.9TDI avant 2004 - prośba o opinię

Postprzez Piotruś » 2015-09-18, 06:06

Do wyczerpującego temat posta kowal51, pozwolę sobie dodać, że :

- historii serwisowej (dostępnej w ASO) nie da się "wyprodukować" (ani zmienić)
danielr napisał(a): bardziej od historii serwisowej - tą można wyprodukować;

24 klocki to kawał grosza i bez względu na stopę koleżeńską ja akurat wolałbym poznać (o ile istnieją w bazie) twarde fakty techniczne.
Niecałe 2 lata w PL nie jest tak istotne dla przebiegu - jak wcześniejsze 9. Moim zdaniem warto się upewnić a nie żyć złudzeniami, gdyż przy tej kwocie zakupu dupa naprawdę powinna pasować do nocnika.

Z kwestii bardziej subiektywnych nie jestem do końca przekonany czy produkty Motula aby na pewno są zaletą - ale to drobny, pomijalny szczegół.

Ja NA PEWNO bym tego auta nie kupił ze względu na tzw. "tuning".
Tutaj masz przykład dlaczego takie "okazje" (w mojej ocenie) należy obchodzić szerokim łukiem:

post51014.html#p51014

( całość: 2-5-tdi-bau-prosba-o-sprawdzenie-logow-t3713.html )
<zalamka> :[ ... .
A niestety nie jest to przypadek sporadyczny.

Co prawda "tuner" ponoć nie gdański ale czy to jakaś wielka różnica można by ocenić dopiero po WNIKLIWEJ I USZCZEGÓŁOWIONEJ kontroli stanu technicznego silnika, sprzęgła a także parametrów pracy (tzw. "logi").

Aaaa - w kwestii sprzęgła - nie znam auta i prawdopodobnie nigdy nie widziałem go nawet na drodze - ale idę o duży zakład, że źródłem
danielr napisał(a):czuć wibracje na pedale gazu - ale kolega informował, że poduszki pod silnikiem są do wymiany - to przez to?

nie są poduszki (wcale nie tanie, bo po kilka stówek każda), ale drakońsko zwiększona "tjuninkiem" dawka paliwa, na co silniki często reagują niczym innym ... jak właśnie wibracjami <wnerw> :[ ... .
Na to wszystko nakłada się info o niedawno wymienionym sprzęgle. Ciekawe czy wraz z kołem dwumasowym, a jeśli tak to z jakim (niby zregenerowanym, chińskim czy takim jak powinno być :?: :?:

Danielr, sam sobie odpowiedz czy jesteś pewny, że otrzymasz w pełni wyczerpujące i wiarygodne odpowiedzi na wwym. wątpliwości.

Póki co są to jedynie wątpliwości, ale zapewniam Cię, ze nie wyssałem ich z palca :-x .
Pozdrawiam. Piotr.
Obrazek
Złote myśli: Chipować może każdy ... lecz nie każdy powinien ... .
Avatar użytkownika
Piotruś
-#Klubowicz
-#Klubowicz
 
Posty: 3931
Dołączył(a): 2013-05-30, 19:49
Model: Nie mam
Nadwozie: Kombi
Zasilanie: Diesel
Silnik: Nie mam
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Rok: 1996
Imię: Piotr

Re: A6 C5 1.9TDI avant 2004 - prośba o opinię

Postprzez danielr » 2015-09-18, 17:36

Dzięki za odpowiedzi, bardzo mi pomagacie. Postaram się wyjaśnić niżej niektóre wątpliwości.

Auto jest do obejrzenia w Katowicach a zarejestrowane w Trójmieście dlatego, że kolega przebywa na długiej delegacji na Śląsku. Cena z Allegro została znegocjowana do 20tys. Książka serwisowa jednak jest - nie widziałem jeszcze bo wcześniej nie potrzebowałem a od kiedy wystawił ogłoszenie to się nie widzieliśmy, mieszkam 200km od Katowic. Jak pisałem o "produkowaniu" historii serwisowej przez gościa, który mu sprzedał Audi to miałem na myśli książkę serwisową.

Zakładam, że historia z poduszkami pod silnikiem - dlaczego jeszcze nie wymienił - bierze się stąd, że to nie jest pilna naprawa i wyszła w momencie gdy postanowił sprzedać. Same wibracje być może czułem bo przesiadłem się do niego prosto z Subaru, które w ogóle nie wibruje, wiadomo bokser.

Dwumas i rozrząd kumpel wymienił po zakupie, bo widać nie ufał handlarzowi. W tym samym czasie zchipował. Zrobił od tamtej pory jakieś 20tys km.

Poczytam o logach, czego można się w ten sposób dowiedzieć. EDIT: Niepokoi mnie ten tuning trochę, warto jednak dodać, że auto bardzo harmonijnie oddaje moc, nie kopci bardziej niż inne 1.9TDI, w trasie pali śmiesznie mało - przy 150~160km/h 6l/100. Tuner wygląda na przyzwoitą firmę, przynajmniej patrząc na brak hejtu w sieci a popularny fanpage).

EDIT: Z tempomatem zastanawia mnie ten brak kontrolki tempomatu na desce - to normalne w C5 z 2004?

Do kumpla mam pełne zaufanie, nie mam jednak zaufania do tego kto mu to auto sprzedał i dlatego zamierzam zabrać je do ASO Audi gdzie za darmo sprawdzą mi historię serwisową w Niemczech. Książka do połowy jest z ASO Audi, potem ASO Seata. Jeśli potwierdzą się wpisy z Audi to już połowa sukcesu. Polski serwis Audi twierdzi, że dostanie się też do historii Seata. Zobaczymy. Za "symboliczną" opłatą sprawdzą mi też kondycję auta, szczególnie zależy mi na efektach ewentualnych dzwonów. Wiem, że miał wymieniony przedni błotnik i lampę. Pytanie czy to był tylko drobiazg i jak to wpłynęło na konstrukcję i sprawność takich rzeczy jak poduszki potwietrzne itd.
danielr
-#Forumowicz
-#Forumowicz
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2015-09-17, 21:51
Model: Nie mam
Nadwozie: Avant
Zasilanie: Diesel
Silnik: 1.9TDI AVF 131KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Rok: 2004
Imię: Daniel


Powrót do C5 (1997-2004)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości