Auto ze skrzynią automatyczną porady przy kupnie

Auto ze skrzynią automatyczną porady przy kupnie

Postprzez Lechu » 2013-06-18, 23:34

Na samym początku powinieneś wiedzieć jak się takie auto użytkuje i jakie koszty eksploatacji Cię czekają. Niestety nie jest tak kolorowo jak w przypadku skrzyni manualnej, która jest praktycznie bezobsługowa.
Czynności eksploatacyjne przy automatycznej przekładni biegów (w przypadku 5 - stopniowego tiptronic w A6 C5) to głównie wymiana oleju co ok 50 tys km.
Koszty które wchodzą w tą czynność
- Olej ok 70 PLN/litr , około 7 litrów
- filtr oleju ATF 150 PLN
- uszczelka pod miskę olejową 95 PLN
- korek spustowy
- o ring korka wlewu
+ robocizna jeżeli robimy to w warsztacie.

Kupując auto wyposażone w Automatyczną Skrzynię Biegów (ASB), musimy się dokładniej jej przyjrzeć. powód jest prosty. Koszty napraw ASB jest bardzo duży, waha się w granicach ok 2 - 5 tyś. :-| . Nie jednokrotnie jest to powodem sprzedaży auta, które akurat może się nam spodobać.

Doświadczony użytkownik
Jeśli miałoby to być nasze pierwsze auto z ASB to zabierzmy kogoś kto już takim autem jeździ, bądź jeździł. Ma on w tym większe doświadczanie (jeżdżąc swoim autem z ASB) i za pewne szybciej wykryje jakąś nieprawidłowość w jej pracy. Poza tym im więcej ludzi do oglądania tym lepiej. :-P

Przejażdżka
Zwróć uwagę czy podczas Twojej jazdy silnik jest rozgrzany, jeśli nie to jeździj tak długo aż się nagrzeje. Skrzyni jest łatwiej utrzymać ciśnienia przy zimnym oleju, gdyż jest on gęściejszy.
Staraj się zauważyć jak skrzynia pracuję gdy jest zimna a jak gdy rozgrzana. W obu przypadkach nie można odczuwać żadnych szarpnięć poślizgów i odgłosów. Zwalaniaj przyspieszaj, wykonaj kickdown (gaz do dechy) . Ruszaj z pozycji D spokojnie jak i również energicznie. We wszystkich tych czynnościach ma nie być nieprawidłowości.

Płyny eksploatacyjne
Olej w ASB sprawdzaj na pozycji P bądź N, ma być "czysty" bez zabrudzeń czy zmatowień. Jakakolwiek zawiesina olejowa bądź brązowy kolor może świadczyć o uszkodzeniu. Kolor biały jest efektem zmieszania się płynów chłodniczych i wskazuje to na poważną usterkę.

Wycieki
Nie powinno być żadnych wycieków, jakiekolwiek pocenia się czy wycieki świadczy o tym, że z czasem tego oleju ubywa. Ponadto każda taka nieszczelność może się powiększyć.


Jeżeli nie czujesz się na siłach, bądź masz wątpliwości co do zachowań skrzyni w Twoim wymarzonym aucie, skorzystaj z usług wyspecjalizowanego serwisu. Koszt takiej usługi to ok 200 - 300 PLN, ale da Ci to jakąś pewność , dzięki której ocenisz czy warto interesować się danym egzemplarzem.

Powodzenia :-)



Kopiowanie, cytowanie, przerabianie / edycja tekstu i dalsza dystrybucja w celach komercyjnych jest zabronione ! Wykorzystywanie go na innym forum będzie traktowane jako naruszenie praw autorskich i praw do własności intelektualnej.
Avatar użytkownika
Lechu
-#Klubowicz
-#Klubowicz
 
Posty: 495
Dołączył(a): 2013-05-30, 21:06
Lokalizacja: 127.0.0.1
Model: Nie mam
Nadwozie: Sedan
Zasilanie: Benzyna+LPG
Silnik: 4.2 AUW 310KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Rok: 2001

Postprzez absajler » 2013-06-30, 06:39

Dopisze jeszcze jedną uwagę z życia wziętą. Jak kupowałem moją C5, wszystko sprawdzałem tak jak opisane wyżej, z małym wyjątkiem. Na pozycji R ruszałem powoli prawie bez gazu jak to do tyłu wiadomo. Po jakiś kilku tygodniach zmuszony byłem szybko wycofać, wcisnąłem dosyć mocno gaz przy cofaniu, a tu dupa zaczęło się ślizgać :-/ Koszt naprawy 3,5 tyś
Tak że sprawdzamy na każdym ustawieniu dogłębnie :-D
absajler
-#Forumowicz
-#Forumowicz
 
Posty: 13
Dołączył(a): 2013-06-24, 17:11
Lokalizacja: 3City
Model: S6 C5
Nadwozie: Kombi
Zasilanie: Benzyna
Silnik: 4.2 ANK 340KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Rok: 2000

Re: Auto ze skrzynią automatyczną porady przy kupnie

Postprzez vectorvinyl88 » 2014-11-22, 21:21

U mnie okazało sie to samo nie zawsze mam wsteczny bieg jak jes zimny to wskakuje jak rozgrzany to brak... kosztów jeszcze nie znam ani usterki ale minimum 2tys...
vectorvinyl88
-#Klubowicz
-#Klubowicz
 
Posty: 40
Dołączył(a): 2014-11-02, 21:48
Model: A6 C5
Nadwozie: Kombi
Zasilanie: Diesel
Silnik: 2.5TDI AKE 180KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Tiptronic
Rok: 2000
Imię: Łukasz

Re: Auto ze skrzynią automatyczną porady przy kupnie

Postprzez mirabelka » 2014-11-22, 21:50

Ja też cos mogę dorzucić od siebie: mianowicie - podczas pierwszej przejażdżki upatrzonej fury warto dać na początku poprowadzić auto obecnemu właścicielowi. Dlaczego? Można w ten sposób zauważyć jak użytkuje (bądź użytkował) swój samochód. Pewnych nawyków nie da się tak od razu zmienić co może Nam dać bardzo dobry obraz jak autko było eksploatowane. Pod mój post można podciągnąć nie tylko użytkowanie skrzyni - można ocenić także jak auto - silnik, skrzynia (czy to manual czy ASB) jest lub było traktowane przez Sprzedającego. Oczywiście tyczy się to samochodów, które nie stoją w komisach itp. tylko takich, które kupujemy od osoby prywatnej. Jeżeli właściciel bardzo szybko puszcza hamulec i wciska gaz natychmiast po przełączeniu biegu (wybieraka) lub piłuje do wysokich obrotów silnik i skrzynię jak temp. płynu nie osiągnie przynajmniej 70*C to na pewno nie wróży to obiecująco na zakup takiego samochodu.

papa
"Nazbyt układne kobiety rzadko znaczą historię"
Avatar użytkownika
mirabelka
-#Klubowicz
-#Klubowicz
 
Posty: 33
Dołączył(a): 2014-10-26, 20:53
Lokalizacja: Wałbrzych
Model: A6 C5
Nadwozie: Sedan
Zasilanie: Diesel
Silnik: 1.9TDI AWX .131KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Rok: 2002
Imię: Mira


Powrót do C5 (1997-2004)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości