[A6 C6] Awaria mechanizu wycieraczek

[A6 C6] Awaria mechanizu wycieraczek

Postprzez maxon » 2013-07-30, 12:26

Pacjent A6 C6, przebieg 200k km, wiek 8 lat. Awaria usunięta, poniżej historyjka.

Polecam każdemu wykonanie operacji czyszczenia mechanizmu przed awarią. Unikniecie jazdy w deszczu bez wycieraczek :)


Bezpośrednia przyczyna, źle założony plastik podszybia, po operacji czysczenia cylinderków klimatyzacji. W skutek źle zamontowanej osłony mechanizm wycieraczek został poddany prysznicowi, resztki smarowidła trafił szlag i wycieraczki się zatrzymały.
Brak było objawów wstępnych. Wycieraczki pracowały bez problemu, aż tu nagle o poranku nie odezwały się wcale.

Demontaż mechanizmu i oględziny kazały podejrzewać, że skończył się smar w miejscach pracy ramion. Walenie dwukilowym gumowym młotkiem przez 5 min pozwoliło na jego lekkie rozruszanie celem demontażu. Po wyczyszczeniu (trzeba to zrobić dokładnie, wyskrobać ostrym narzędziem to co zostało po smarze, u mnie smar zamienił się w ciało stałe), aplikacji nowego smaru mechanizm działa bez zarzutu.

Mechanizm był tak zatarty, że podejrzewałem spalenie silnika. Ale przeżył mimo, że napracować się musiał sporo.

Uwagi:
- demontaż podszybia od strony szyby wydaje się trudny. Ale faktycznie jest ono wciśnięte w szczelinę tuż przy szybie. Polecam dobrze namoczyć podważyć i wyskoczy. Tak zresztą Adi zaleca ten demontaż. W zeszytach serwisowych jest opis demontażu i ustawienia wycieraczek.

- uważać trzeba na uszczelki, są z każdej strony tulei, w których jest schowany smar (są małe i delikatne). W sumie 4 uszczelki.

- testy i ustawienie wykonywać przy wciśniętym zamku maski (można śrubokrętem) inaczej co pewnie wszyscy wiedzą, wycieraczki nie ruszą.
maxon
-#Forumowicz
-#Forumowicz
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2013-07-30, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Model: A6 C6
Zasilanie: Diesel
Silnik: 3.0TDI BMK 224KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Rok: 2005

Postprzez Piotruś » 2013-07-30, 18:56

Witaj Maxon, wiem, że mój post niewiele wnosi ale najzwyczajniej w świecie : <brawo> <brawo> .
Szczególnie polecam Wszystkim to zdanie:

maxon napisał(a):Polecam każdemu wykonanie operacji czyszczenia mechanizmu przed awarią. Unikniecie jazdy w deszczu bez wycieraczek


Naprawdę warto ;-) ... .
Pozdrawiam. Piotr.
Obrazek
Złote myśli: Chipować może każdy ... lecz nie każdy powinien ... .
Avatar użytkownika
Piotruś
-#Klubowicz
-#Klubowicz
 
Posty: 3931
Dołączył(a): 2013-05-30, 19:49
Model: Nie mam
Nadwozie: Kombi
Zasilanie: Diesel
Silnik: Nie mam
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Rok: 1996
Imię: Piotr


Powrót do C6 (2004-2011)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości