Grzechotanie 1 - 2 sekundowe po uruchomieniu

Grzechotanie 1 - 2 sekundowe po uruchomieniu

Postprzez tomzler » 2021-08-15, 12:32

Witam serdecznie.
Może ktoś z Was przerabiał temat, otóż po kupnie audi 2004 rok, z 3.0 tdi i 335 tys przebiegu, zleciłem mechanikowi standardowa wymianę oleju i wszystkich filtrów. Nadmieniam ze nie miałem informacji jaki olej był wcześniej . Bez mojej wiedzy został wlany PMO 5w30.
No i tu zaczyna się dramat bo pojawiło się grzechotanie trwające 1 czy max 2 sekundy po uruchomieniu silnika, później chodzi idealnie ….
Pewnie napinacz ( lub rozrząd ) kończy sie lub nie lubi takiego oleju ….

Stad pytanie.
Czy komuś z Was udało sie taka przypadłość wyciszyć jakimś konkretnym olejem lub dodatkiem ?
Jaki olej zastosować ?
tomzler
-#Forumowicz
-#Forumowicz
 
Posty: 3
Dołączył(a): 2021-08-15, 12:19
Model: A6 C6
Nadwozie: Sedan
Zasilanie: Diesel
Silnik: 3.0 TDI ASB 233KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Rok: 2004
Imię: Piotr

Re: Grzechotanie 1 - 2 sekundowe po uruchomieniu

Postprzez kowal51 » 2021-08-15, 20:04

Na wstępie
tomzler napisał(a):otóż po kupnie audi 2004 rok, z 3.0 tdi

W tym roczniku nie był montowany 3,0 tdi ASB 233ps (jak wynika z profilu). Chyba, że jest/ masz "przeszczep".

tomzler napisał(a):Bez mojej wiedzy został wlany PMO 5w30.
No i tu zaczyna się dramat bo pojawiło się grzechotanie trwające 1 czy max 2 sekundy po uruchomieniu silnika,

Przynajmniej wydaje mi się, że mechanik bezpiecznie dobrał olej zgodnie ze specyfikacją dla tego silnika,co prawda jeżeli nie masz DPF-a istnieją inne możliwości ale to żaden błąd z jego strony. Co prawda nic nie piszesz czy jest to Professional czy Extreme ale jeden i drugi spełnia normę VW 504/507. Pomimo, że nie znam tego oleju to raczej nie doszukiwałbym się jego winy związanej z tak krótkotrwałym "grzechotaniem".
tomzler napisał(a): Nadmieniam ze nie miałem informacji jaki olej był wcześniej

Tak samo zapewne nie masz informacji jaki był stosowany interwał wymiany oleju ( LL czyli co 30 tyś czy krótszy)..
tomzler napisał(a):Pewnie napinacz ( lub rozrząd ) kończy sie

Na ten temat powinien wypowiedzieć się mechanik mający do czynienia z tymi silnikami..
tomzler napisał(a):lub nie lubi takiego oleju ….

Takiego czyli złego/ nieodpowiedniego ? Na forum jest trochę informacji dotyczących oleju (bez zbędnych dywagacji na tematy który jest lepszy od lepszego, czy smaczniejszy od smacznego). Podstawowe: olej od pewnego/ oficjalnego/sprawdzonego dystrybutora zgodny z wymaganą specyfikacją (inna tylko i wyłącznie na własne życzenie/odpowiedzialność), wymiana co max 15 tyś km (ze wskazaniem co 10 tyś, ale to według własnego uznania lub warunków eksploatacji)..
tomzler napisał(a):Jaki olej zastosować ?

Marka ? <mysli>
Dwa pierwsze to któryś z wlanych/ nieuzgodnionych.
Poniżej PMO Extreme 5w30
Obrazek
Dalsze "marka" na screen-ach
Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek

Na podstawie kart charakterystyki (założenie dla wszystkich :arrow: olej spełniający normę 504/507) nie "powiedziałbym", że wlany przez mechanika olej jest "gorszy"/ powodujący "grzechotanie").
tomzler napisał(a):wyciszyć jakimś konkretnym olejem lub dodatkiem ?

Kiedyś był na tym forum człowiek który jak przypuszczam szybko by "wyciszył" używanie takich dodatków,które prawdopodobnie pomagają w zamieceniu pod dywan ewentualnego (zaznaczam ewentualnego) problemu.. Niestety "se poszedł" na "emeryturę", więc może ktoś coś zaproponuje i do tego da gwarancję skuteczności.
Avatar użytkownika
kowal51
-#Klubowicz
-#Klubowicz
 
Posty: 413
Dołączył(a): 2013-10-04, 10:44
Model: A6 C5
Zasilanie: Diesel
Silnik: 1.9TDI AWX .131KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Rok: 2002
Imię: Artur

Re: Grzechotanie 1 - 2 sekundowe po uruchomieniu

Postprzez tomzler » 2021-08-16, 05:08

Dziękuje za rozbudowaną i wartościową odpowiedź.
Jednakże dalej oczekuje na poradę od osób którym udało się wyciszyć ta częsta przypadłość zmianą oleju na inny lub / i dodatkiem do oleju.
Wiem że to możliwe, znam przynajmniej 2 takie sytuacje, ale chciałbym skonfrontować wiedzę „ u źródeł ”
tomzler
-#Forumowicz
-#Forumowicz
 
Posty: 3
Dołączył(a): 2021-08-15, 12:19
Model: A6 C6
Nadwozie: Sedan
Zasilanie: Diesel
Silnik: 3.0 TDI ASB 233KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Rok: 2004
Imię: Piotr

Re: Grzechotanie 1 - 2 sekundowe po uruchomieniu

Postprzez zibi06 » 2021-08-17, 18:39

tomzler napisał(a):Wiem że to możliwe, znam przynajmniej 2 takie sytuacje

To proszę, podziel się tą wiedzą/ możliwością.
Avatar użytkownika
zibi06
-#Admin
-#Admin
 
Posty: 1585
Dołączył(a): 2013-06-02, 23:04
Lokalizacja: Pomorskie
Model: Nie mam
Nadwozie: SUV
Zasilanie: Benzyna
Silnik: INNY
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Rok: 2014

Re: Grzechotanie 1 - 2 sekundowe po uruchomieniu

Postprzez tomzler » 2021-08-23, 14:17

Otóż w/g słów jednego ze znajomych Mechaników, udało mu się wyciszyć olejem serwisowym VAG VW.
Innemu znajomemu ucichło po wlaniu CERA TEC LIQUI MOLY 7181.
tomzler
-#Forumowicz
-#Forumowicz
 
Posty: 3
Dołączył(a): 2021-08-15, 12:19
Model: A6 C6
Nadwozie: Sedan
Zasilanie: Diesel
Silnik: 3.0 TDI ASB 233KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Rok: 2004
Imię: Piotr

Re: Grzechotanie 1 - 2 sekundowe po uruchomieniu

Postprzez marcin27 » 2021-11-16, 17:40

Tu nie pomoze zaden ceratek cyba ze u majstra;) Miałem to samo w 2.7 td jeden z gornych napinaczy do śmieci. Oczywiście wymieniłem cały rozrzad i od dwoch lat spokój. Dodam tylko ze rozrzad juz byl delikkkkatnie rozsynchronizowany ( żadnych błedów )ale na blokady juz nie wchodził i to po 200kk łancuchy tez nie były jakos rozciągnięte.
marcin27
-#Klubowicz
-#Klubowicz
 
Posty: 31
Dołączył(a): 2015-12-16, 19:47
Model: Allroad C6
Nadwozie: Avant
Zasilanie: Diesel
Silnik: 2.7TDI BPP 179KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Rok: 2006
Imię: marcin

Re: Grzechotanie 1 - 2 sekundowe po uruchomieniu

Postprzez gozdzik77 » 2021-11-17, 13:28

marcin27 napisał(a):Tu nie pomoze zaden ceratek cyba ze u majstra;) Miałem to samo w 2.7 td jeden z gornych napinaczy do śmieci. Oczywiście wymieniłem cały rozrzad i od dwoch lat spokój. Dodam tylko ze rozrzad juz byl delikkkkatnie rozsynchronizowany ( żadnych błedów )ale na blokady juz nie wchodził i to po 200kk łancuchy tez nie były jakos rozciągnięte.


Pamiętasz może który napinacz był do wymiany? Czy to "delikatne rozschynchronizowanie" rozrządu miało jakiś wpływ na pracę silnika? Czy po wymianie całego rozrządu zauważyłeś jakąś różnice w pracy silnika poza ciszą przy odpalaniu?
gozdzik77
-#Klubowicz
-#Klubowicz
 
Posty: 45
Dołączył(a): 2018-10-01, 18:27
Model: A6 C6
Nadwozie: Sedan
Zasilanie: Diesel
Silnik: 3.0TDI BMK 224KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Rok: 2005
Imię: Tomasz

Re: Grzechotanie 1 - 2 sekundowe po uruchomieniu

Postprzez marcin27 » 2021-11-19, 12:37

W moim przypadku był to lewy górny napinacz. Ta lekka rozbierzność objawiała sie tym,że rozgrzany silnik po posoju i schłodzeniu do około 70 stopni przy ponownym odpaleniu leciutko kulał ,Dziwnie odpalał,choć za pierwszym razem i nic dalej sie nie działo. Po wymianie to ustało i silnik bardziej miekko pracuje szczególnie przy odpalaniu. Na deklach nie zaobserwowałem żadnych rys ani uszkodzeń.
marcin27
-#Klubowicz
-#Klubowicz
 
Posty: 31
Dołączył(a): 2015-12-16, 19:47
Model: Allroad C6
Nadwozie: Avant
Zasilanie: Diesel
Silnik: 2.7TDI BPP 179KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Rok: 2006
Imię: marcin

Re: Grzechotanie 1 - 2 sekundowe po uruchomieniu

Postprzez marcin27 » 2021-11-19, 12:40

Dodam jeszcze ,że przy porównywaniu starych i nowych napinaczy różnica była duża i to z przebiegiem 200kk.
marcin27
-#Klubowicz
-#Klubowicz
 
Posty: 31
Dołączył(a): 2015-12-16, 19:47
Model: Allroad C6
Nadwozie: Avant
Zasilanie: Diesel
Silnik: 2.7TDI BPP 179KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Rok: 2006
Imię: marcin


Powrót do C6 (2004-2011)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość