Silnik się nie nagrzewa a termostat wymieniony

Silnik się nie nagrzewa a termostat wymieniony

Postprzez alton14 » 2016-01-19, 16:12

Witam, (A6 C6 2009 Allroad 3.0 TDI przebieg 156 tys km) od pewnego czasu zauważyłem, że nie dogrzewa mi się silnik. Wstępne oględziny w 100% wskazywały na termostat, kupiłem oryginał w Audi i wymieniłem go w inny warsztacie :). Niestety nie przyniosło to żadnego efektu auto dalej się nie dogrzewa. Sprawdziłem komputerem czujniki temperatury wskazują wszystkie tę samą temperaturę. Na postoju po przejechaniu parunastu km jak jest wyłączona klima temperatura dochodzi max do 58 st C. (na zew -2 do -3 st C) po włączeniu klimy (tzn.jeden wentylator się włącza i dmucha na chłodnicę) temp. spada do 40 st C. Pojechałem więc reklamować termostat do ASO wzięli mój samochód na 10 h do serwisu wymienili na drugi nowy termostat, sprawdzili pompy mech. i elek wszystko ok. a silnik dalej się nie dogrzewa.
Ponieważ widzę że w serwisie mogą jedynie zepsuć a nie naprawić odebrałem auto. Żeby silnik się dogrzał muszę zasłaniać chłodnicę tekturą jak w Żuku :).
Sprawdziłem bypass do EGRu i tu też wszystko ok, ogrzewanie kabiny dział chociaż trudno mi powiedzieć czy na 100%. W desperacji zadzwoniłem do znajomego który siedzi w Audi 30 lat i on się zaśmiał i powiedział, że wie ale nie powie bo to jego now how :). Podobno część za około 250 zł i muszę mu zostawić auto na dwa dni bo dużo rozkręcania. Zrobiłbym to ale mam do niego 250 km .... Czy ktoś z Was wie może co to może być? Pozd. MP
alton14
-#Forumowicz
-#Forumowicz
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2014-03-08, 19:09
Model: A6 C6
Zasilanie: Diesel
Silnik: 3.0TDI CDYA 240KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Rok: 2009
Imię: M

Re: Silnik się nie nagrzewa a termostat wymieniony

Postprzez Piotruś » 2016-01-21, 17:56

Alton14, przemyślałem trochę temat i jestem skłonny uwierzyć, że Twój znajomy może znać rozwiązanie problemu, ale moim zdaniem jego opinia może też okazać się przedwczesna.
Uważam, że w Twoim aucie jest co najmniej kilka takich miejsc, w których, zależnie od indywidualnej kompletacji auta, może dochodzić do niekontrolowanego mieszania się obiegu "małego" z "dużym" pomimo sprawnego termostatu.
Są to między innymi (ewentualne) :
- zawór dogrzewacza (lub ogrzewania postojowego), ale on chyba będzie droższy niż 250 zł.-
- zawór zwrotny dodatkowej chłodnicy paliwa (jeśli jest)

Ja bym się na pewno nie poddawał, tylko metodycznie próbowałbym lokalizować krok po kroku dotykając, a być może tez kryzując poszczególne "odnogi" układu chłodzenia tak długo, aż płyn zacząłby krążyć tylko w małym obiegu dopóki temperatura chłodziwa nie osiągnie ok. 87 *C .
Przecież aż tak wiele możliwości wcale nie ma ... .

No i oby tylko nie było tak, że Twój znajomy pomylił sobie technikę chłodzenia V6 + tiptronik z układem chłodzenia R4 + DSG, bo w tym drugim przypadku sprawa jest nad wyraz prosta i rzeczywiście zawiera się kwotą zbliżoną do 250 zł.-. Mam tutaj na myśli termostat układu chłodzenia oleju w skrzyni DSG, gdzie regulator temperatury jest zabudowany w ciągu węża wodnego i wcale nierzadko zdarza mu się zwiesić. To oczywiście skutkuje permanentnym niedogrzaniem silnika, a ASO jakoś często nie potrafią dojść źródła problemu - tak jak w Twoim przypadku. Ale niestety - analogia V6 + tip do R4 + DSG nie istnieje.
Pozdrawiam. Piotr.
Obrazek
Złote myśli: Chipować może każdy ... lecz nie każdy powinien ... .
Avatar użytkownika
Piotruś
-#Klubowicz
-#Klubowicz
 
Posty: 3931
Dołączył(a): 2013-05-30, 19:49
Model: Nie mam
Nadwozie: Kombi
Zasilanie: Diesel
Silnik: Nie mam
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Rok: 1996
Imię: Piotr

Re: Silnik się nie nagrzewa a termostat wymieniony

Postprzez alton14 » 2016-01-21, 18:02

Bardzo dziękuję za odpowiedź będę miał teraz nad czym myśleć. Pozd. MP
alton14
-#Forumowicz
-#Forumowicz
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2014-03-08, 19:09
Model: A6 C6
Zasilanie: Diesel
Silnik: 3.0TDI CDYA 240KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Rok: 2009
Imię: M

Re: Silnik się nie nagrzewa a termostat wymieniony

Postprzez Platek » 2019-11-26, 12:00

Witam , czy kolega poradził sobie z tym niedogrzanym silnikiem ? Bo u mnie sie dzieje to samo : termostat wymieniony , czujnik wymieniony a silnik nie osiąga temperatury .
Platek
-#Forumowicz
-#Forumowicz
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2019-11-26, 11:52
Model: A6 C6
Nadwozie: Sedan
Zasilanie: Benzyna
Silnik: 4.2 BCY 450KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Rok: 2006
Imię: Greg

Re: Silnik się nie nagrzewa a termostat wymieniony

Postprzez Michal » 2023-01-15, 23:12

Mam ten Sam problem może ktoś zna co z tym zrobić?
Michal
-#Forumowicz
-#Forumowicz
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2023-01-15, 23:08
Model: A6 C6
Nadwozie: Kombi
Zasilanie: Diesel
Silnik: 3.0TDI CDYA 240KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Automat
Rok: 2009
Imię: Michal

Re: Silnik się nie nagrzewa a termostat wymieniony

Postprzez Michal » 2023-01-26, 15:55

Znalazłem problem. Mało kto wie ale jest 2 termostat.
termostat chlodnicy spalin a6c6 3.0 tdi. Właśnie w nim był problem.
Michal
-#Forumowicz
-#Forumowicz
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2023-01-15, 23:08
Model: A6 C6
Nadwozie: Kombi
Zasilanie: Diesel
Silnik: 3.0TDI CDYA 240KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Automat
Rok: 2009
Imię: Michal


Powrót do C6 (2004-2011)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości