Wzmacniacz vs. akumulator

Wzmacniacz vs. akumulator

Postprzez maniuu » 2023-01-15, 13:40

Witam,
proszę o podzielenie się wiedzą/doświadczeniem.

Jak wielu z posiadaczy audi A6 C6 2.0 BLB (rocznik 2005) borykam się cyklicznie z rozładowywaniem akumulatora.
Auto było sprawdzane przez 4 speców, wszyscy zgodnie mówią "nie ma poboru" a aku co zimę rozładowuje się (raz na deszczu raz na mrozie). Rozrusznik zregenerowany, moduł ładowania i alternator zregenerowany, zaktualizowane MMI, akumulator wymieniony i zakodowany (spoko było do następnej zimy), ładowanie w miarę ok choć umówiłem się teraz na sprawdzenie kabla od alternatora bo różnica jest 0,5v na słupku (sam słupek się nie grzeje), telefon zapętliłem - nic nie dało.

Sam zacząłem grzebać w tym aucie organoleptycznie - znalazłem basen w podszybiu - wywaliłem uszczelki - problem rozładowywania i tak powraca

Ale natknąłem się na jedną wg mnie anomalię - wzmacniacz w bagażniku (czyt. sound amplifier basic) jest czasami ciepły... nawet po całej nocy na dworze! wyczuwalnie jest różnica w temp wzmacniacza a np lodowatej navi piętro niżej. Wtedy na zapłonie w 5 min ze 100% aku spadał do 10%. Zawiozłem auto do elektryka by posprawdzał pobór wtedy ale niestety sylwester/nowy rok był baaardzo ciepły bo było 10-15st więc przez 2 dni nic się u niego nie działo - auto bez błędu rano odpalało, na zapłonie nie spadał stopień naładowania.

Auto odebrałem, wróciły zimne noce i deszcz i ponownie zaczął się rozładowywać. Więc odłączyłem wzmacniacz normalnie tą dużą wtyką bez zapętlenia (jeśli jest jakiś bezpiecznik do tego to nie ruszałem). Wiadomo, mmi nie odpala ekraniku ale od tamtej pory auto stało nieodpalane przez 3 dni na dworze w zimnie i deszczu i żadnego błędu. Codziennie rano wychodziłem do auta tylko na zapłon dać by zobaczyć czy jest błąd - nic. Odpala normalnie, spadek przez noc napięcia na aku o 0,01-0,02V. Przez 2 tyg nic się nie działo. Ponownie podłączyłem wzmacniacz, przez noc V na aku spada o 0,3V (do tego jego lekko ciepła obudowa po staniu przez całą noc)

Pytania są takie:
1. czy odłączenie wzmacniacza bez zapętlenia odłącza wszystkie/inne moduły które mógłby pobierać nieuchwytnie prąd a teraz po prostu tego nie robią? czyli że wzmacniacz nie jest przyczyną a jedynie plastrem na ranę na czas zimy?
3. Czy jest to możliwe że sam wzmacniacz pobiera prąd czyli nie wygasza się/nie wyłącza się czy MMI go nie usypia?
2. czy spotkał się ktoś z grzaniem się tego wzmacniacza? powiem szczerze, że w zeszłym roku kiedyś przypadkowo go dotknąłem i był bardzo ciepły ale nie myślałem że tak być nie może do teraz, kiedy auto stoi przez weekend nieruszane a wzmacniacz ciepły... a jak u elektryka zostawiałem auto to kontrolował temp i zimny był.

wzmacniacz 4F0 035 223 (SW:4F0 910 223B)
Otworzyłem wzmacniacz i nie widzę nawet drobinki kurzu. Nic zaśniedziałe, kondensatory całe, nic nie grzebane wcześniej...

ktoś może miał taki przypadek lub wie co może się dziać?
maniuu
-#Forumowicz
-#Forumowicz
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2023-01-15, 13:32
Model: A6 C6
Nadwozie: Sedan
Zasilanie: Diesel
Silnik: 2.0TDI BLB 140KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Rok: 2005
Imię: Mariusz

Re: Wzmacniacz vs. akumulator

Postprzez sevar » 2023-03-07, 23:25

Hej,

wyglada na to, ze mam ten sam problem. Ten sam numer wzmacniacza i rowniez po nocy lub 2 wywala aku. Jakis czas temu zauwazylem najpierw naped od navi, teraz wzmacniacz. Wlasnie zastanawiam sie czy rozbierac wzmacniac i szukac co sie grzeje, czy szukac wzmacniacza, lub kogos kto to naprawi, aczkolwiek jak widze za naprawe 600zl, to troche smiechlem ;)

Ad 1. Wzmacniacz tak samo jak wszystkie inne elementy MMI maja kanal optyczny. Jezeli dowolny element w ukladzie nie wlaczy sie (taki skutek bedziesz mial po odpieciu kostki wzmacniacza), nie bedziesz mial poboru z calego MMI. Jesli chcesz sprawdzic czy to faktycznie wzmacniacz, musisz dorwac petle swiatlowodowa i odciac wzmacniacz na kanale optycznym. Jak okolice Wroclawia, to mam takowy, kupilem z rok temu za jakies 120zl
Ad 2. Dlaczego nie? Obstawiam zwarcie na jakims elemencie, lub zalanie i skorodowanie ze soba niewlasciwych sciezek (ale tego mowisz, ze nie obserwujesz). Rozebrany wzmacniacz, kamera termo i modlisz sie, zeby swiecilo. Zamawiasz, przelutowujesz i szukasz kolejnego, az do skutku ;)

Ad 3. Nie sprawdzalem, aktualnie na noc wyjmuje bezpiecznik, jutro sprawdze w dzien czy jest cieply. Generalnie albo znajde sprawny i przeloze, albo zaczekam na cieplejsze dni i zaczne przy tym dlubac, aczkolwiek to ostatnie co chce teraz robic

pozdro
sevar
-#Forumowicz
-#Forumowicz
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2023-03-07, 23:15
Model: A6 C6
Nadwozie: Avant
Zasilanie: Diesel
Silnik: 3.0 TDI ASB 233KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Rok: 2005
Imię: Krystian


Powrót do C6 (2004-2011)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość